Burmistrz wystarał się o pieniądze na usunięcie skutków powodzi
Lubań otrzyma rządowe wsparcie na usunięcie skutków zeszłorocznej powodzi. Zapewnił o tym niedawno wizytujący lubański obiekt wiceminister Sportu i Turystyki Piotr Borys. Nie są to bagatelne środki, bo straty zostały oszacowane na kwotę blisko 6 mln zł. Zniszczenia spowodowane przez Kwisę i Młynówkę wciąż uniemożliwiają używanie stadionu miejskiego — miasta nie stać na naprawę. Pieniądze dla Lubania trafią z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Został utworzony właśnie dla najpilniejszej odbudowy stadionów i innych obiektów sportowych, uszkodzonych lub zniszczonych we wrześniu '24.
"Szybka odbudowa obiektów sportowych zniszczonych w czasie ostatniej powodzi, jak stadion w Lubaniu to nasz priorytet. Jesteśmy przed oceną wniosków, więc na razie trudno mi powiedzieć jaką kwotę otrzyma lubański samorząd na ten cel, ale zapewniam że będzie to taka wartość, która pozwoli na pełne przywrócenie funkcjonalności tego obiektu", zapewnia Piotr Borys, Sekretarz stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki. "Zależy nam na tym, by jak najszybciej na stadion weszli zawodnicy i trenerzy, by jak najszybciej mogły się na nim odbywać mecze piłkarskie i inne wydarzenia sportowe", deklaruje wiceminister.
Wypowiedź wiceministra sportu dla Telewizji Lubań (materiał udostępniony dzięki uprzejmości Telewizji Lubań)
Burmistrz Lubania chce, by prace rozpoczęły od razu po otrzymaniu pieniędzy, aby wreszcie otworzyć stadion.
"W puli ministerstwa na przywrócenie funkcjonalności zniszczonych przez zeszłoroczną powódź stadionów jest 400 mln zł. Liczymy na to, że otrzymamy więcej niż wynosi szacunkowa wartość szkód i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z naszymi założeniami, to zadaniem odbudowy obiektu, który przypomnę nim został otwarty, to przyszła woda i go zniszczyła, nie obciążymy w żaden sposób budżetu miasta", podkreśla Burmistrz Grzegorz Wieczorek.
Roboty naprawcze na stadionie do wykonania to przede wszystkim kompleksowa i niezwykle kosztowna wymiana sztucznej nawierzchni na boisku treningowym oraz naturalnej na boisku głównym. Także wymiana nawierzchni tartanowej bieżni. Niezbędny jest również remont trybun i zaplecza sanitarnego. Przede wszystkim jednak konieczna jest odbudowa muru oporowego mogącego ochronić obiekt przed kolejną wielką wodą.
red.